Kusari Lila thotë se taksa nuk ndihmojë prodhuesit vendor, përkundrazi rriti importin

  Kryetarja e Alternativës, njëkohësisht deputetja e Kuvendit të Kosovës Mimoza Kusari – Lila në fjalën e saj para deputetëve ka thënë se taksa e vendosur vitin e kaluar , ka shkaktar efekte negative, atë të ekonomisë, atë të integrimit  dhe efekt negativ…

Kusari-Lila: Ndërhyrja e Thaçit nuk ndihmon në arritjen e koalicionit LVV-LDK

Deputetja nga Lëvizja Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se ndërhyrja e Presidentit Hashim Thaçi nuk e ndihmon arritjes së marrëveshjes midis Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për ta formuar Qeverinë e re. Në një intervistë në Info…

Kusari-Lila: Ndërtimet rreth Liqenit të Badovcit të ndalen menjëherë

Deputetja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka reaguar pas ndërtimeve që po bëhen rreth Liqenit të Badovcit, duke thënë se abuzimet në Kosovë me lumenjë kanë eskaluar në format më banale të mundshme, ndërsa rreth liqeneve kanë filluar…

Kusari-Lila për kandidimin e Vjosa Osmanit: Paralajmërim i një etape të re të Kosovës

Ish-deputetja dhe themeluesja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila ka mirëpritur kandidimin e Vjosa Osmanit për kryeministre. Kusari-Lila përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se “kandidimi i Vjosës ka shumë simbolika, por më e rëndësishmja është ajo e…

Kryetarja e Alternativës dhe deputetja Mimoza Kusari tregon me kë pritet të bëjnë koalicion dhe për kënd kanë vija të kuqe

Qëndrimet pro ekipit negociator kanë ndikuar që Ilir Deda, një nga themeluesit e partisë Alternativa, të distancohet po nga kjo parti, pasi që anëtarët e tjerë kishin qenë kundër, duke përfshirë edhe kryetaren Mimoza Kusari-Lila. Kryetarja e Alternativës, Mimoza…

Kryetarja e Alternativës dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës në cilësinë e kryesueses të grupit të miqësisë Kosovë – Kanada

Kryetarja e Alternativës dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës në cilësinë e kryesueses të grupit të miqësisë Kosovë – Kanada, bashkë me Ambasadorin jo rezident z. Daniel Maksymiuk ishin mysafirë në Rtk-Live për të folur për bashkëpunimin Kosovë – Kanadë dhe të…

Kryetarja e Alternativës dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës Mimoza Kusari, mori pjesë në konferencën Ever Green Kosovo.

Kryetarja e Alternativës dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës Mimoza Kusari, sot mori pjesë në konferencën Ever Green Kosovo e organizuar nga OJQ Let’s do it Kosova dhe zyrja e Kombeve të Bashkuara në Kosovë. Në panelin për sfidat mjedisore dhe zgjidhjet nga…

Kusari-Lila: Arsyeja pse jemi të maleve është sepse i kemi më të bukurat në botë

Kusari-Lila: Arsyeja pse jemi të maleve është sepse i kemi më të bukurat në botë Kryeministres serbe Ana Bërnabiq, që quajti politikanët kosovarë “të zbritur nga mali”, i ka reaguar edhe kryetarja e Alternativës Mimoza Kusari-Lila, e cila njihet për kohën e shumtë që…

Kryetarja e Alternativës Mimoza Kusari morri pjesë sot në panelin: Gratë në biznes

Me organizimin e zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë dhe koalicionit për të drejta të barabarta për të gjithë #ERAC (Equal Rights for All Coalition), Kryetarja e Alternativës dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari morri pjesë sot në panelin: Gratë në…

Sot Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari u takuan me Kongresistin Amerikan

Sot Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari bashkë me përfaqësues tjerë të opozitës në Kuvendin e Kosovës, u takuan me Kongresistin Amerikan z. Ed Case, me të cilin biseduan për situatën aktuale politike në Kosovë, bashkëpunimin rajonal dhe…

IKMM-ja dhe Komuna e Gjakovës jashtëligjshëm lejojnë ndërtimin e ndërtesave të larta që cënojnë katër objektet e trashëgimisë kulturore në zemër të Gjakovës.

IKMM-ja dhe Komuna e Gjakovës jashtëligjshëm lejojnë ndërtimin e ndërtesave të larta që cënojnë katër objektet e trashëgimisë kulturore në zemër të Gjakovës. Duke mohuar shprehjen e lirë të asambleistëve të Alternativës në Gjakovë, ka filluar edhe mbledhja e radhës e…

read more

Pse Alternativa?

Diskursi politik dhe qeverisës i Kosovës, ka sjellë një ndarje të theksuar në mes të prioriteteve të qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe prioriteteve qeverisëse.
VERA RTK 2019 – 08.07.2019

VERA RTK 2019

Posted by RTK on Monday, 8 July 2019
RTK3 – AKTUAL – 01.07.2019

RTK3 – AKTUAL – 01.07.2019Përshëndetje dhe mirë se vini në emisionin AKTUAL. Edicionin e zhvillojmë në studion e kanalit të tretë të televizionit publik të Kosovës. Sot do të bisedojmë për marrëdhëniet diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Kanadasë, bashkëpunimi ekonomik mes dy shteteve dhe për ndihmën që Kanadaja ia ofron Kosovës në arenën ndërkombëtare. Po ashtu do të flasim edhe për ditën kombëtare të Kanadasë që festohet më 1 korrik . Të gjitha këto do t’i bisedojmë me ambasadorin jorezident të Kanadasë në Kosovë, shkëlqesinë e tij Daniel Maksymiuk dhe me deputeten Mimoza Kusari Lila – kryesuese e grupit të miqësisë Kanada-Kosovë në Kuvendin e Kosovës.

Posted by RTK on Monday, 1 July 2019

Interesi shtetëror është parësor.

Posted by Alternativa on Thursday, 20 April 2017
RTK3 – AKTUAL – 01.07.2019

RTK3 – AKTUAL – 01.07.2019Përshëndetje dhe mirë se vini në emisionin AKTUAL. Edicionin e zhvillojmë në studion e kanalit të tretë të televizionit publik të Kosovës. Sot do të bisedojmë për marrëdhëniet diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Kanadasë, bashkëpunimi ekonomik mes dy shteteve dhe për ndihmën që Kanadaja ia ofron Kosovës në arenën ndërkombëtare. Po ashtu do të flasim edhe për ditën kombëtare të Kanadasë që festohet më 1 korrik . Të gjitha këto do t’i bisedojmë me ambasadorin jorezident të Kanadasë në Kosovë, shkëlqesinë e tij Daniel Maksymiuk dhe me deputeten Mimoza Kusari Lila – kryesuese e grupit të miqësisë Kanada-Kosovë në Kuvendin e Kosovës.

Posted by RTK on Monday, 1 July 2019

Interesi shtetëror është parësor.

Posted by Alternativa on Thursday, 20 April 2017

Bashkëpunim me të gjithë ata që duan ndryshim të vërtetë.

Posted by Alternativa on Tuesday, 11 April 2017
i

Raporti vjetor Financiar 2017

Raporti Financiar për Zgjedhjet Lokale 2017

Kontakti

Alternativa, Selia Qendrore, Prishtinë: • Kompleksi Qafa, Rr. UCK, kati 1, nr 67, • Tel.: 049788876 • Email: mail@alternativaekosoves.org